Компанијата Нвидија и Индискиот технолошки институт – Хајдерабад се согласија да работат заедно на создавање центар за вештачка интелигенција во Хајдерабад, објави во четвртокот институтот.

Новиот центар ќе има за цел да ја унапреди „вештачката интелегенција“, технологијата за лингвистика, паметни градови и земјоделство.

Нвидија ја напојува револуцијата во виртуелната интелегенција низ истражувачки капацитети насекаде. Нашата соработка со ИИТ Хајдерабад ќе го забрза истражувањето на „вештачката интелегенција“  и ќе помогне да се создадат иновативни решенија за предизвиците во реалниот свет.

Нвидија веќе има слични центри за истражување во Велика Британија, Хонг Конг и Финска.

Акциите на компанијата пораснаа за 1,16% во тргувањето на Вол Стрит по објавувањето на информацијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.