Фејсбук потврди дека ќе го смени името на двете апликации кои се сметаат за едни од најпопуларните на светот, Инстаграм и ВацАп, пишува Techradar.

Инстаграм ќе биде познат под називот Instagram from Facebook, а WhatsApp ќе се вика WhatsApp from Facebook.

За ребрендирањето на двете апликации октрива порталот The Information. Причината поради која ќе се менуваат имињата, како што пренесува порталот е да се знае дека двете се дел од Фејсбук.

Промените се последица на правилата кои се однесуваат на деловното работење на компанијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.