Компанијата Гугл во средата објави дека ќе додаде нова опција на својата апликација „Гугл мапс“ оваа недела, помагајќи им на корисниците да најдат специфични информации за локалната состојба на корона вирус.

“COVID-19 info” ќе обезбеди информации за седумдневниот просек на нови случаи на корона вируси на 100.000 луѓе за областа што ја гледа корисникот, заедно со мапа во боја и етикета што покажува дали бројот на случаи е „во тренд нагоре или надолу, рече компанијата во објавата на блогот.

Алатката ќе биде достапна во сите 220 земји и територии поддржани од мапи на Гугл.

Техничкиот гигант исто така објасни дека податоците за апликацијата ќе бидат обезбедени од Универзитетот Џон Хопкинс, Њујорк Тајмс и Википедија, додавајќи дека „овие извори добиваат податоци од јавни здравствени организации како Светската здравствена организација, владините министерства за здравство со државните и локалните здравствени агенции и болници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.