„Алфабет“ и извршен директор на Гугл, Сандар Пичаи, во четвртокот објавија дека технолошкиот гигант ќе инвестира над 900 милиони американски долари во следните пет години за да и помогне на Италија во услови на нејзино економско закрепнување од кризата со коронавирус.

Гугл е горд што е партнер во економското закрепнување на Италија, рече Пичаи. Денес Google ја објавува Италија во Digitale, нов план за забрзување на економското закрепнување на земјата со понуда на серија алатки, обука и партнерства за поддршка на деловните активности и барателите на работа, додаде тој.

Како дел од иницијативата, Гугл, исто така, ќе лансира два облачни региони во партнерство со италијанскиот телекомуникациски провајдер ТИМ и ќе им помогне на над 700.000 мали и средни бизниси и поединци да бидат дигитализирани.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.