Kопанијата Фејсбук, воведува опција за автоматоско исчезнување на пораките во „Месенџер“ по некое време.

Со оваа опција, најавена во септември при редизајнирањето на Месенџер, пораките автоматски ќе се бришат по некое време, така што испраќачите и примачите на пораки, фотографии и друго, не мора да стравуваат дека некој подоцна ќе ја види содржината.

Оваа опција во моментов веќе е достапна во САД и во некои други држацви.

Режимот „Вениш“ се активира така што во разговорот повлекувате со прстот кон горе и така се активира автоматското бришење на пораки.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.