Личните податоци на над 267 милиони корисници на социјалната мрежа „Фејсбук“ се слободно достапни на интернет. Поголем дел од податоците се на корисниците на „Фејсбук“ во САД.

Британската компанија „Компаритек“ предупреди дека пристап до базата на лични податоци – имиња, телефонски броеви и други информации може да добие секој корисник на интернет без лозинка и регистрација.

Базата на податоци е креирана од хакери во Виетнам. Таа била поставена на интернет на 4 декември, а откриена на 14 декември , по што било побарано да биде блокирана.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.