Многубројните корисници на Фејсбук и Инстаграм можат да се опуштат, бидејќи од Мета официјално објавија дека немаат намера да ја напуштат Европа.

Неодамна на социјалните мрежи се прошири информација дека Мета се заканувал дека ќе ги затвори Фејсбук и Инстаграм во ЕУ поради проблеми со европските регулативи во врска со преносот на лични податоци меѓу ЕУ и САД, пишува Capital.ba.

Со оглед на тоа колку граѓани на ЕУ ги користат овие услуги, но и колку Мета заработува од своите европски корисници, тоа сценарио изгледаше сосема неверојатно, бидејќи никој нема да профитира од тоа.

За оние кои сè уште се плашеа дека Марк Цукерберг може да го подигне сидрото од Европа, од Мета доаѓа смирувачката вест дека немаат намера да ги затворат своите сервиси во Европа.

Во соопштението се вели дека информациите за нивната наводна закана да ја напуштат Европа се невистинити: Немаме желба да се повлечеме од Европа.

Причините кои довеле до ширење на оваа информација се наоѓаат во нивните деловни извештаи кои како компанија чии акции јавно се тргуваат на берзата се должни да ги објават.

Тие, исто така, се обврзани да ја предупредат јавноста за потенцијалните деловни ризици, а како еден од ризиците ги наведоа проблемите со механизмот за пренос на податоци меѓу ЕУ и САД, што го претставија како закана за нивната испорака на услуги за европските клиенти и целокупниот бизнис. во Европа.

Во моментов, меѓународниот пренос на податоци не изгледа како нивна најголема грижа. Вредноста на компанијата падна за еден ден за речиси 240 милиони долари, забележаа драстичен пад на бројот на корисници, а TikTok опасно им се заканува.

Француските и германските политичари претходно ја коментираа можноста за повлекување на овие социјални мрежи од Европа, наведувајќи дека би биле добро без нив.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.