Европската комисија во вторникот објави дека отворила истрага против довербата во „App Store“ и услугата „Apple Pay“ со цел да утврди дали технолошкиот гигант ги прекршил правилата за конкуренција на Европската унија.

Во однос на правилата на „App Store“, Брисел е заинтересиран за задолжителна употреба на сопствен комерцијален систем за набавки во апликација на „Apple“ и ограничувања за можноста на развивачите да ги известат корисниците на „iPhone“ и „iPad“ за алтернативни поевтини можности за купување надвор од апликациите.

На прашањето за „Apple Pay“, Комисијата рече дека ги разгледува „условите и другите мерки на „Apple“ за интегрирање на „Apple Pay“ во трговски апликации и веб-страници на „iPhone“ и „iPad“, ограничување на пристапот на „Епл“ до функционалноста на блиско поле „тач енд гоу“ (NFC) на iPhone за плаќања во продавниците и наводни одбивања за пристап до „Apple Pay“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.