Компанијата „Епик Гејмс“ креаторот на видео играта „Фортнајт“ ја тужи компанијата „Ејпл“ откако технолошкиот гигант ја отстрани играта од својата продавница за апликации претходно во текот на денот.

Отстранувањето на „Фортнајт“ од „Епл“ е уште еден пример на американската компанија да ја наметне својата огромна моќ наметнувајќи неразумни ограничувања со цел незаконски да го задржи својот 100% монопол над пазарот за обработка на плаќањата во апликација за „iOS“, се вели реакцијата на „Епик Гејмс“.

Акциите на „Епл“ останаа непроменети во тргувањето продавајќи се за 459,99 долари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.