Две лица загинаа во американската сојузна држава Тексас, во сообраќајна несреќа во електромобил „Тесла“. Според надллежните во градот Хјустон, „при несреќата никој не седел на возачкото место“, како што стои во известувањето.

Полицијата во Округот Харис соопшти дека едно лице е пронајдено на местото на несреќата на совозачкото седиште, а друго на задното седиште во саботата вечерта. Полицаецот Марк Херман изјави дека истражителите не се сигурни дека некој управувал со возилото за време на несреќата.

– Според положбата на каросеријата, се чини дека тие биле прилично самоуверени додека се возеле, па се чини, никој не управувал со автомобилот, изјави Херман.

Идентитетот на жртвите не е објавен, само се знае дека се на 69, и 59-годишна  возраст.

„Тесла“ не одговори веднаш на барањето за коментар. Компанијата, инаку, ги предупредува корисниците дека системот за помош на возачот, наречен „Автопилот“, не е програма за самуправувачко возење и дека мора да се обрне внимание, како и дека возачите мора да бидат подготвени во секој миг да го фатат воланот.

Сепак, Националната алијанса за безбедност во сообраќајот соопштува дека системот им овозможува на возачите да не прават разлика кога може, а кога да не се користи автоматски пилот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.