На Попова Шапка утрово се измерени најниски во Македонија -12 степени, во Маврово и Крушево -7, -5 во Берово, -4 во Крива Паланка, -3 Прилеп, -2 во Скопје, Куманово, Охрид, Битола, Виница, -1 Тетово, а еден степен на нулата во Гевгелија.

На Попова Шапка има и најмногу снег 52 сантиметри, а 37 во Маврови Анови и во Крушево, информираат од УХМР.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.