Земјотрес со јачина од 3,1 степен според Рихтеровата скала утворо е регистритан на територијата на Косово, а беше почувствуван и во Скопје.

Земјотресот се случи во 7.53 часот утрово, а бил на 74 километри западно од Скопје, на територија на соседно Косово.

Земјотресот бил на длабочина од 10 километри, пишува на страницата на Европсо-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.