Берово и Пехчево се градовите кои синоќа триесеттина минути пред 20 часот почувствувале земјотрес.

Според официјални податоци на сеизмолошките опсерватории, земјотресот бил со магнитуда од 2,7 степени по Рихтер.

Епицентарот според податоците бил на пет километри на северозапад од Пехчево.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.