Земјотрес со магнитуда од 3,8 е регистриран во Грција, а почувствуван и во Македонија. Епицентарот бил на 18 км северозападно од Лариса и на 7 км југозападно од Тирнавос, во 14:57 по локално време.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.