Земјотрес денеска е регистриран во западна Македонија. Станува збор за земјотрес со јачина од 2.2 степени со епицентар на 18 километри од градот Гостивар.

Потресот бил на длабочина од 5 километри. Лани и оваа година земјотерсите зачестија во западниот дел на државата. Се тресеа Дебар, Центар Жупа, Гостивар, Маврово. Во регионот, земјотреси денеска имаше во Србија, Албанија, Грција, Словенија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.