Повеќето реки во земјава кај кои денеска се извршени хидролошки мерења, покажуваат пад на нивоата под просекот за септември.

Според УХМР, драстични намалувања бележат Вардар кај Јегуновце и Црн Дрим кај Ложани.

Зголемени се водостоите само на Вардар кај Скопје и Влес и на Црна Река кај Новаци.

Состојбата со езерата, Охридското, Преспанското и Дојранското, не бележи поголеми промени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.