Најниска температура во државата изутринава е измерена во Берово, -7 степени, -5 се регистрирани во Струмица, а -4 во Скопје-Петровец, Тетово, Битола, Демир Капија и Куманово. Три степени под нулата се измерени во Штип,  -2 во Скопје-Зајчев Рид, Крива Паланка, Прилеп, Гевгелија и Лазарополе, -1  во Маврово, 0 Виница и Крушево, а  2 во Охрид, Претор и во Дојран, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Утрово времето е сончево, во Охридско-Преспанскиот регион преовладува малку до умерено облачно време. Во Демиркаписко има појава на слаба магла.

УХМР за денеска најавува сончево време со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 9 до 15 степени. Во Скопје, претежно сончево со слаб северозападен ветер. Максималната температура ќе достигне 11 степени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.