Според управата за хидрометеоролошки работи во Македонија времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност.

Ќе дува слаб ветер од променлив правец.

Дневните температури на воздухот ќе се движат од 25 до 35 степени целзиусови.

УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 8.

До сабота претпладне времето ќе биде претежно сончево и топло.

Во сабота кон крајот на денот и во наредните денови во попладневните часови ќе има нестабилна облачност на места со пороен дожд и грмежи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.