Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ 14 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија. 17 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Македонија.

Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од православна вероисповед во Македонија им го честита големиот христијански празник Велигден.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.