Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда ML=2.6 и  интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, утрово во 7:26 часот е почувствуван од населението во Струмица, Валандово и околината.

Како што информира Сеизмолошката опсерваторија, епицентарот на земјотресот бил на 120 километри југоисточно од Скопје и потекнува од струмичкото епицентралното подрачје

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.