Поради зголеменото загадување во последните денови, Град Битола одлучи денеска 31. јануари 2020 година, јавниот превоз низ градот да биде бесплатен, соопштуваат од Градот.

Трет ден како во Битола има зголемено присуство на ПМ10 честитчки, па од тука е решено да биде превземена оваа мерка.

Мерки против загадувањето беа воведени и во Скопје, па укинати завчера во 12 часот откако се намали концентрацијата на штетни честички во воздухот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.