Македонската православна црква утре го одбележува споменот на Великомаченичката Ирина, која сама легнала во гроб, а кога после четири дена го отвориле таа не била во него…

Старите веруваат дека на овој ден не треба да се потстрижуваме ниту да ги сечеме ноктите, бидејќи така можеме да навлечеме некоја болест на себе. Исто така, во рака не треба да земате ниту ножици, ниту пила, ниту каков било алат за сечење.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.