Управата за хидрометеоролошки работи на својата интернет страна објави предупредување за многу високи темератури и зголемено УВ зрачење за денешниот ден. Како што се наведува во соопштението, во Скопје денеска се очекува температурата да достигне 41 степен, а УВ зрачењето ќе биде 9! Во земјава ќе биде во сила портокалово ниво на опасност.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.