По повод Националниот ден на Власите, 23 Мај е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во Република Северна Македонија.

Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на влашката заедница им го честита Националниот ден на Власите.

Инаку, и 24. Мај е неработен ден.

– „Св. Кирил и Методиј“, Ден на сесловенските просветители, 24-ти мај, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.