Октомври месец поминува во знакот на далеку потопол од нормалата односно температурите се повисоки од нормалните за околу десет степен а врнежите се далеку под просекот за октомври месец.

Понатаму под влијание на стабилна, сува и топла воздушна маса од југ ќе имаме стабилно, суво и сончево време со сосема мала локална облачност. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29 степени. Ув индексот ќе има не многу висока вредност и ќе изнесува 4.

Според сегашните аналчизи има услови самиот крај на овој месец да помине во знакот на стабилно, суво и лето време.

За нови и подетални метео информации следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.