Температурите утринава во целата држава се над нулата. Најтопло е во Демир Капија каде се измерени 12 степени, а најстудено во Берово два степена.

За денеска синоптичарите најавуваат сончево време со мала облачност особено на северозапад. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе се движи во интервал од 18 до 24 степени.

Во Скопје слично време со максимална температура до 21 степен.

Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи, најмногу дожд во изминатите 24 часа има наврнато во Лазарополе 23 литри на метар квадратен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.