На планината Рила во Бугарија, падна снег, објави Метео Балканс на својата Фејсбук страница.

Тивко врне јулскиот снег. Мусала е облечена во бело“, напишаа Метео Балканс.

Ова е невообичаено за овој период од годината.

На Балканот се случувало да падне снег во април, во мај, но ова е навистина реткост.

Се најавува најсилното невреме деновиве – Ова се температурите во моментов

УХМР информира дека од Албанија кон нашата земја навлегува поголема нестабилна воздушна маса од која има појава на пороен дожд и грмежи во подрачјето од Шар Планина, Маврово, преку Полог, па се до Скопската котлина.

Нестабилност има и во Мариовско, потоа во околината на Радовиш и на Струмица Процесите се преместуваат од запад кон исток.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.