Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, следниот петок, 21 декември е неработен ден за припадниците на турската заедница во Република Македонија.

На овој ден се празнува Денот на настава на турски јазик.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.