Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Претпладне во источните делови ќе има слаб локален дожд. Ќе дува умерен, наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 8, а максималната ќе достигне од 11 до 18 степени.

Во Скопје променливо облачно со умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне до 16 степени.

Од четврток и во следните денови времето ќе биде стабилно, сончево и топло.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.