Поради големиот празник Илиден ни следува продолжен викенд. Бидејќи државниот празник 2 Август се паѓа во недела, неработен ден за сите граѓани ќе биде понеделник, 3 август.

Петок, пак, рвиот ден на Курбан Бајрам 31 јули, е неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Од Министерството на граѓаните од муслиманска вероисповед им го честитаат празникот Курбан Бајрам.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.