Утрово најниска температура од -3 степени е измерена во Скопје-Петровец и Берово, -2 во Тетово, Штип, Демир Капија, -1 во Струмица, Куманово, Скопје, нула во Крива Паланка, Битола, Прилеп, Лазарополе и Скопје Зајчев рид, 2 во Пожране, Маврово, Претор, Тополчани, 3 во Гевгелија, Охрид и Крушево и 4 во Дојран.

Висината на снежната прекривка на Попова Шапка изнесува 19 сантиметри.

Од утре, како што информираат од УХМР, ќе дува засилен северозападен ветер што ќе услови значително опаѓање на дневната температура и расчистување на воздухот.

Времето ќе биде променливо облачно и студено со локални врнежи од снег. Наредните денови времето ќе биде стабилно и суво со ниски утрински и дневни температури.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.