Денеска е голем празник, не перете, не чистете, не работите ништо – ова го читаме за секој верски празник. Верниците се во дилема, дали смеам да вклучам машина за перење денеска?! Дали може да ги избришам прозорите на овој празник?!

Одговор на ова прашање дава отец Горан Стојчевски.

Помоли се и почни со работа, а кога ќе завршиш помоли се заблагодари му на Бога, бидејќи Христос рекол, без Мене не можете да направите ништо.

„Правилото” и на празник и во недела доколку сме во можност да појдеме да земемe учество во Литургијата, а после да си ја бркаме секоја работа.

Не се плаши и отфрли ја мислата за казна, тоа е само лоша помисла, ако ви е за утеха ние свештениците работиме и во делник и во празник, а не сме ништо поразлични од секој друг што работи, вели отец Горан.

Извор: Галама

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.