По повод Денот на Македонската револуционерна борба – 23 Октомври денеска беше неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

До крајот на 2019 година ни останува уште еден државен празник, воедно и продолжен викенд. Бидејќи 8 Декември, кога го прославуваме св. Климент Охридски е недела, за неработен ден се прогласува понеделник и со тоа се добива продолжен викенд.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.