Вечерва е регистриран земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер во Грција.

Земјотресот бил со епицентар на Додеканските острови, во близина на границата со Турција, на длабочина од 2 километри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.