По студениот и влажен бран следува период на стабилно, суво и сонцево време повремено со мала до умерена локална облачност. Убаво време ќе има и во текот на викендот.

Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на позначителен пораст па така максималните дневни за време на викендот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени, истите ќе бидат значително над просекот за овој дел од годината.

Нешто пониски температури ќе имаме наутро кога минималните температури на воздухот ќе се спуштаат во интервалот од -7 до 2 степени, токму големите температурни разлики лошо ќе влијааат врз здравјето на граѓаните, особено кај метеопатите, предупредува Славчо Поповски.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.