Првиот ден во февруари го објави исклучително топлото време за вториот месец од годината. Временската шема ќе доведе до екстремно високи температури, особено во јужниот дел на континентот – каде ќе биде дури 15 степени потопло од нормалното, така што термометарот на жива е се очекува да се искачи до 25 степени!

Ова е резултат на состанокот на два фронта, од кои едниот е над јужна Европа, а другиот се протега преку Атлантикот и се протега на Медитеранот.

На почетокот од февруари Норвешка го забележа најтоплиот ден во својата историја. Нормално во овој период од годината температурите обично се под нулата, но овие денови достигнуваат до невидени 19 степени во западниот дел на земјата. Главниот град Осло беше принуден на граѓаните да им обезбеди вештачки снег.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.