Следната недела се менува сметање на времето, односно се преминува кон зимско сметање на времето.

Утрото меѓу сабота и недела на 24 и 25 октомври, стрелките на часовникот ќе се вратат еден час назад

Во недела на 25 октомври, во 3 часот наутро стрелките ќе се вратат еден час наназад и ќе биде 2 часот, што значи денот ќе трае 1 час подолго.

Последните години во Европа, па и во земјава се води јавна дебата дали е потребно да дојде до прекин на сезонските промени на времето од зимско во летно и обратно.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.