Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а на одредени места ќе има невреме. УВ индексот ќе биде 9. Температурите ќе се движат од 26 степени во Маврово до 36 степени целзиусови во Гевгелија. Во Скопје се очекува температурата да достигне 35 целзиусови степени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.