Нивоата на реките во земјава бележат извесно покачување, но повеќето се уште се под просекот за октомври.

Зголемувања над октомврискиот просек се измерени на Вардар кај Демир Капија, Треска кај Македонски Брод, Бабуна кај Богомила, Црна Река кај Новаци и Струмица кај Сушево.

Според денешните хидролошки мерења, Охридско Езеро е осум сантиметри над дозволениот минимум, а Преспанското шест сантиметри под апсолутниот минимум.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.