Опасно високите температури во југозападниот дел на САД оваа недела ќе бидат уште повисоки и во некои области ќе надминат 49 степени Целзиусови.

Екстремна топлина ќе се почувствува во поголемиот дел од државата Јута, како и во јужна и централна Калифорнија, потоа во Невада и Аризона, објави денеска Guardian.

Националната метеоролошка служба (NWS) испрати предупредување до над 48 милиони луѓе во западна САД за претстојните горештини, а се предвидува дека рекордите за топлина може да бидат соборени во Невада и Аризона, што значи стотици градови ги очекува „пекол на Земјата“.

Овој наплив на топлина е невообичаен за јуни“, рече метеорологот Џули Малинговски од NWS, додавајќи дека, низ историјата, највисоките температури биле забележани во јули и август.

Лекарите кои работат во центри за изгореници во американските држави Аризона и Невада, предупредуваат на опасност од повреди на стапалата кога се во контакт со прегреани тротоари и други површини, додека првиот екстремно жежок бран оваа година се шири кон западните САД.

Системот за висок притисок во Лас Вегас и Феникс се очекува оваа недела да ја подигне температурата на воздухот над 46 степени Целзиусови. Предупредувања за топлина се однесуваат и на долините во Калифорнија и достигнуваат сè до Монтана и Вајоминг на северот, каде денес се очекуваат 43 степени Целзиусови, а тамошните записи ќе паднат.

Метеоролошката служба на САД предупредува на прекумерна жештина до следниот викенд, а синоптичарите на метеоролошкиот локалитет „AccuWeather“ ги нарекоа „ретки, опасни и смртоносни“ појави.

Во југозападниот дел на САД, проблемот со изгореници од врел асфалт, тротоари, па дури и песок расте како што растат температурите поради климатските промени и зголемената урбанизација. Ова е прикажано во службите за итни случаи како на пример во Феникс.

Центарот за изгореници во Аризона, каде директорот Кевин Фостер рече дека во јуни, јули и август 2020 година биле примени 104 лица со сериозни изгореници поради контакт со топли површини. Загинаа седум лица.

Бебињата и малите деца се особено подложни, бидејќи изгорениците им се полесни на кожата и не можат брзо да се движат од топла површина. Бетонот покрај базенот исто така може да предизвика изгореници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.