Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица 28 август (сабота) е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република  Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Оттаму на граѓаните од православна вероисповед им го честитаат празникот Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.