Повелбата „Свети Климент Охридски“ оваа година Град Охрид ќе ја додели на дванаесетгодишниот Марко Пејчиноски, кој иако е со здравствен проблем, успеа да го преплива Охридско Езеро од Свети Наум до пристаништето во ценатарот на Охрид.

Марко годинава направи подвиг за паметење, откако за околу девет часа во еден здив успеа да го преплива Охридското езеро.

Највисоката градска награда „Свети Климент Охридкси Патрон на Охрид“ годинава ја добива познатиот писател Видое Видически.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.