Времето ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално процесите ќе бидат поинтензивни и во форма на невреме со пообилен дожд, силен ветер и појава на град. Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 20, а максималната ќе достигне од 25 до 34 степени. УВ=7

Во Скопје нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Има услови и за појава на краткотрајно невереме и појава на град. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне 31 степена.

Од среда следува период во кој ќе преовладува сончево и топло време со повремена умерена облачност и со постепен пораст на температурата

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.