Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и студено.

Утринската температура ќе се движи од минус три до минус 10, а дневната температура од еден до девет степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и студено. Утринската температура ќе се сушти до минус седум степени, а дневната температура ќе достигне до пет степени.

Во четврток попладне и во петок ќе има повремени врнежи претежно од снег и на места ќе се формира нова снежна покривка. За време на викендот ќе преовладува облачно време со повремен локален дожд на пониските места, а на планините со повремен снег. По одделни котлини ќе има појава на магла.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.