Во делови од државава рано утринава околу и 3 часот и 29 минути по полноќ бил почувствуван земојтрес.

Како што информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет, епицентарот на земјотресот бил во Албанија, на 145 километри југозападно од Скопје.

Интензитетот на земјотресот бил четир степени според Рихтер, а особено е почувствуван во југозападните делови на Македонија со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.