Денеска во 17 часот и 54 минути почнува летото на северната полутопка. Во исто време за жителите на јужната хемисфера на Земјата ќе почне зимата.

Летото ќе трае 95 денови, а ќе заврши на 23 септември 2019 година, кога во 9.50 часот по средноевропско време ќе почне есента.

Денеска е 172-от ден од годината, а до крајот на годината остануваат уште 194 денови.

Времето во земјава на првиот летен ден ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Во крајните западни и источни делови ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 24 до 35 степени.
УВ-индексот ќе изнесува 8.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.