По кусо боледување денеска претпладне почина новинарот Ѓорги Појразовски, пренесе локалната телевизија „ВИС“. Тој беше роден 1954 година и во целиот свој животен век се занимаваше со новинарство информирајки за случувањата и настаните од струмичко.

Појразовски беше дописник на националното македонско радио и телевизија и оснивач и сопственик на првото локално радио во Струмица – Експрес радио

Појразовски утре ќе биде погребан на градските гробишта во Струмица

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.