Максималната температура ќе се движи од минус 4 до 3 степени.

Во Скопје времето ќе биде умерено облачно со кратки сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне да 0 степени.

Во текот на ноќта и утрово e облачно, a во јужните делови со врнежи од снег. Дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Минималните температури се движеа од -10 во Крушево, -8 Битола и Берово, -6 Крива Паланка, -5 Претор, Дебар и Куманово, -4 Охрид и Прилеп, -3 Тетово и Штип, -2 Петровец и Струмица, -1 Скопје и Демир Капија, до 0 во Дојран.

Во изминативе 24 часа најмногу дожд наврна во Претор и Битола од три литри на квадратен метар.

Висината на на снежната покривка во 7 часот утрово изнесува 32 сантиметри на Попова Шапка, 23 во Битола, 10 во Охрид и Крушево, 8 во Претор, 7 во Маврови Анови, 5 во Берово, 4 во Дебар, 2 во Крива Паланка и Тетово и 1 сантиметар во Пожаране.

Локални врнежи од снег ќе има и утре кон крајот на денот, особено во северните делови. Од понеделник ќе преовладува стабилно и суво време, а до вторник дневните температури во поголем дел од земјава ќе бидат под нулата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.