Новата мерка која започна да важи од денеска 1 септември направи вистински хаос и метеж на граничниот премин „Богородица“.

Имено за влез и за излез од земјава од денеска се бара сертификат за извршена вакцинација односно примени две дози на вакцина, потврда за прележан Ковид во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето, негативен ПЦР тест не постар од 72 часа или негативен брз тест за антигени тела не постар од 48 часа.

Оваа нова мерка денеска буквално гу ги прави нервозни граѓаните кои чекаат и до еден час за излез од нашата земја и влез во соседна Србија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.