– Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празници, петок, 14 април 2023 година, Велики Петок, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед.
Понеделник, 17 април 2023 година, вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани.
Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од православна вероисповед им го честита големиот христијански празник Велигден


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.